Horní frézky jsou nepostradatelnými pomocníky při obrábění dřeva a dalších materiálů. Rozšíří možnosti domácí i profi truhlařiny. S pomocí horní frézky zvládnete vytvářet drážky a spoje i obrábět hrany. Vyrobíte složitější tvary i profesionální spoje. Lze s ní udělat rychle a přesně řadu prací, které by jinak vyžadovaly profi stroj nebo složité ruční obrábění. Vždy dbejte na výběr vhodných frézek podle materiálu, se kterým pracujete, a kvalitního příslušenství k frézkám. Horní frézky se vyrábí v různých typech provedení od malých jednoručních ohraňovacích frézek po silné horní frézky určené pro nástroje velkých průměrů. Zastupujeme oblíbené značky horních frézek Bosch, BOW, DeWalt, Makita, Metabo, Extol a další.
Kritéria pro optimální výběr jsou v mnohém shodná s pravidly osvědčenými při koupi jiných typů dílenského elektrického nářadí. Výkonné profi přístroje vás určitě nezklamou. Horní frézky s nižším příkonem (okolo 600 W) pro občasnou práci poslouží také, ale mohou vás svým nižším výkonem zdržovat a omezovat. Doporučujeme pro hobby kutily nářadí s příkonem v rozmezí 1 000 až 1 500 W.
Důležitým faktorem pro výběr horní frézky je možnost regulace otáček pro dosažení optimální rychlosti břitu nástroje podle jeho průměru i podle tvrdosti frézovaného dřeva. Nalezením optimálního nastavení rychlosti otáček se zamezí pálení dřeva při obrábění.
Dekorování hran desek jde s frézkou snadno. Pro práci s horní frézkou je důležitá i ergonomie přístroje a hladký chod frézky po materiálu.
Horní frézka na dřevo je opatřena noži. Ty se odborně nazývají frézovací nože neboli frézy. Tvoří hlavní součástku celého elektrického nářadí. Nože obvykle bývají součástí příslušenství, ovšem jejich počet a kvalita se liší v návaznosti na ceně a výrobci. Levné hobby frézky nemusí mít žádné stopkové frézy a bude třeba je koupit zvlášť.
Taktéž můžete najít frézy na tvoření nebo zaoblování hran, tvorbu drážek, polodrážek, profilovaných hran, pro vyřezávání tvarů a řadu dalších.
Průměr upínací kleštiny je velmi důležitý parametr. Maximální upínací průměr kleštiny tak udává i maximální průměr frézy, kterou do ní budete moci vložit.
Nejvíce nožů (fréz) se prodává se stopkou o průměru 8 mm. Je tak vhodné se vyhýbat horním frézkám s menším maximálním průměrem upínací kleštiny.
Čím vyšší příkon, tím bude mít horní frézka silnější tah a poradí si logicky i s tvrdšími materiály. Před samotnou koupí tedy zvažte, k čemu budete frézku používat. Obvykle platí, že čím nižší příkon frézky, tím i nižší hmotnost a pořizovací cena.
Malé hobby frézky s příkonem 600 - 900 W dostačují pro lehké práce jako je třeba srážení hran (ohraňovací frézka), nebo frézování úzkých drážek. Univerzální průměr na běžné činnosti v domácí dílně tvoří horní frézky s motorem o příkonu 900 - 1600 W. Jsou na trhu výkonné frézky s příkonem nad 2000 W pro denní profi práci.
Hmotnost horní frézky zpravidla roste s přibývajícím příkonem. Vyšší hmotnost nemusí být vždy jen na škodu. Těžší frézky jsou stabilnější a je vhodné například jejich usazení do stolu. Lehké horní frézky umožňují lepší kontrolu pohybu.
Horní frézky mají běžně až 30 000 otáček za minutu. Ne vždy jsou tak vysoké otáčky žádoucí, je nezbytná jejich regulace. Regulace umožňuje dosáhnout ideální obvodové rychlosti s ohledem na opracovávaný materiál i frézu.
Kontaktujte nás na e-mailu info@doktorkladivo.cz nebo na telefonu (+420) 910127562 (zpoplatněno dle běžných cen vašeho tarifu).
Abychom vám pomohli rychle najít obsah, který na našich webových stránkách hledáte, ušetřili vám mnoho kliknutí a zabránili zobrazování reklam, které vás nezajímají, potřebujeme váš souhlas se zpracováním souborů cookie.