Jak připravit palivové dřevo na zimu?

Dny se zkracují, vrstvy oblečení přibývají. Podzim se ohlásil a důrazně dává vědět, že brzy udeří jeho obávaná kolegyně zima. Je třeba neotálet a naplnit kůlny dřevem na nadcházející topnou sezónu.

V Česku se v posledních letech k topení dřevem navrací stále více majitelů rodinných domů.  Ceny energií rostou.  Vzrůstá i zájem o šetrnost a ekologii. Dřevo patří k člověku od pradávna, je přirozenou surovinou a prostředkem k vytápění obydlí. Navíc lze dřevo oproti uhlí snáze uskladnit. Přesvědčili jsme vás, že topit dřevem má smysl? Přečtěte si rady Doktora Kladiva, jak se pustit do přípravy palivového dřeva na zimu.

 

Fotografie: Všestranné elektrické pily Narex pro každodenní použití EPR 35-23 a EPR 40-23

 

1. Kdo dřív štípe, lépe topí

Při štípání dřeva platí, že otálení se nevyplácí. Pokud štípete dřevo z čerstvě poraženého stromu, pusťte se do práce rychle. Čerstvé dřevo je zapotřebí neprodleně zpracovat, vlhké se štípě výrazně snadněji. Velké kusy zkraťte na malé části – takové, aby je pojaly vaše kamna a krby. Malé kousky se dobře uskladní a usnadní se vysychání, protože jen suché dřevo dobře hoří.

 

2. Zatopte si v kamnech, ne pod nohama

Příprava palivového dřeva je fuška, pořádně se zahřejete už při přípravě polen. Více než jinde zde platí, že je důležité zvolit kvalitní řetězovou pilu. Levné kousky z hobby marketů nemají dostatečný výkon, při práci se potýkáte s nárazy. Kvalitní všestranné řetězové pily jsou konstruovány tak, aby minimalizovaly riziko zpětného vrhu a nepříjemné vibrace při práci. Na prvním místě je vždy bezpečnost – dbejte na to, aby řetězová pila měla rychlou mechanickou brzdu. Dřevo na menší kousky jednoduše „postaru“ naštípáte pomocí štípacích sekyrek.

 

TIP DOKTORA KLADIVA! 

Novinkou podzimu 2019 jsou všestranné elektrické pily Narex pro každodenní použití Narex EPR 35-23 a Narex EPR 40-23. Jak už to u klasického nářadí s kabelem bývá, plusem je především silný kompaktní motor s jmenovitým příkonem 2300 W a elektronikou SoftStart s plynulým náběhem do pracovních otáček. Pily jsou vybaveny pevným ozubeným dorazem pro oporu pily o řezaný materiál. Výrobce navíc myslel na bezstarostnou výměnu řetězu – nemusí se tedy zdráhat a pilu četně využívat.

 

Fotografie: Řetězové pily Narex EPR 35-23 a EPR 40-23 jsou vybaveny kompaktním motorem s jmenovitým příkonem 2300 W

 

3. A seká latinu celou zimu

Naštípáno? Nakonec je třeba dřevo dobře uskladnit. Právě uskladnění má velký vliv na výslednou kvalitu. Vybírejte suché prostředí, kde dřevo nenavlhne.  

 

Fotografie: Štípací sekra XL X25 Fiskars je navržena tak, aby rozštípla i ta nejsilnější polena jediným úderem

 

Potřebujete poradit pří výběru nářadí? Kontaktujte specialistu na ruční a elektrické nářadí Doktora Kladiva na e-mail info@doktorkladivo.cz.

Všechny novinky

Související produkty