Jak vybrat měřicí techniku

A tenhle znáte? „Pane mistr, furt to řežu a furt je to krátký!“ Abyste se nedostali do stejných potíží, doporučujeme k práci kvalitní a přesnou měřicí techniku, díky které předejdete podobným nehodám a nepříjemnostem. Protože stále plátí staré dobré dvakrát měř, jednou řež.

Fotografie: Skládací metr značky Extol

Skládací a svinovací metr to je základ kapsy každého řemeslníka či kutila. Kterému tedy dát přednost? Pokud bychom jako přední kritérium brali jen přesnost, svinovací metry by byli o krůček blíž k pomyslnému stupínku vítězů. Většina svinovacích metrů totiž spadá do druhé třídy přesnosti (EG II). Zatímco skládací metry ve většině případů do třetí třídy přesnosti. Jak se tedy liší jednotlivé třídy přesnosti? Evropská Unie v tom má jasno, jak ukazuje tabulka, která udává odchylku v milimetrech po celé délce:

Délka Třída I Třída II Třída III
2 m 0,3 0,7 1,4
3 m 0,4 0,9 1,8
5 m 0,6 1,3 2,6

Potřebujete měřit svislé konstrukce? Doktor Kladivo rozhodně doporučuje spíše skládací metr, jelikož lépe drží svůj tvar a nekroutí se jako had, jak tomu bývá u svinovacích metrů. Pokud však jste spíše fanda svinovacích metrů, je dobré vsadit na metry se širším měřicím pásmem, které nemají takový sklon ke kroucení. Další plusový bod, který si může skládací metr připočíst je jednoznačně možnost měření úhlů. V případě, že vámi vybraný skládací metr nabízí tuto možnost, stačí otevřít první lamelu a na druhé již je možné vidět předkreslené úhly. V čem však skládací metr lehce pokulhává za metrem svinovacím je délka.

Většina skládacích metrů dosahuje délky jednoho či dvou metrů. Kdežto ty svinovací se dají sehnat s délkou až 100 m. Valná část z nich navíc disponuje opaskovou sponou, měřicí stupnicí po obou stranách pásma a háčkem pro uchycení. O životnosti obou druhů metrů rozhoduje spíše přístup majitele a prostředí, ve kterém jsou metry používány. Obecně lze, ale říci, že u svinovacích metrů může častěji docházet poškození systému vysunování pásky, čímž se pak svinovací metr stává prakticky nepoužitelným.

Fotograife: Svinovací metr ABX 8 Narex

Když byl Doktor Kladivo ještě malý, fascinovaly ho vodováhy. Zejména kapalina v libele, která se zpočátku vlnila až nakonec ustrnula v jedné vyrovnané poloze. A je to právě kapalina v libele na jejíž kvalitě se odráží přesnost vodováhy. Vsaďte raději na zelenou barvu libely nežli na tu průhlednou. Zelena je vždy mnohem lépe viditelnější. Konec době plastové! Koupí plastové vodováhy vyhazujete peníze z oken. Ledaže, byste měli doma malého kutila, kterému byste chtěli pořídit fascinující hračku s vlnícími se libelami a bublinkami v nich. V tom případě budiž vám odpuštěno. Doba jde nezadržitelně dopředu a s ní technologický vývoj vodováh.

Digitální verze tohoto měřidla je přesnější a rovinu zobrazuje display. Pro náročnější pracanty je skvělým tipem laserová vodováha, která díky laserovému paprsku zvládne označit stejnou výšku na vícero místech. Čeká vás stavba balkónu, instalace vodovodních trubek či okapů? Skvělým parťákem při takových projektech je vodováha s úhloměrem, kterážto je vybavenou otočnou libelou, díky níž může měřit i úhly. A jakou délku vybrat? Obecně platí, že do domácnosti by vám měla stačit vodováha o délce 40 cm, pokud máte zahradu, kde je stále co stavět, vsaďte spíše na délku okolo 120 cm. Profíci běžně pracují s vodováhami o délce 200 cm.

Každý výrobce by měl uvádět v technických parametrech přístroje i přesnost měření. Levnější verze většinou měří s přesností 1 mm na metr, což na takové domácí měření by mělo stačit. Pokud jste však ras na přesnost, vybírejte spíše varianty s přesností 0,5 mm na metr. Jaké další vychytávky se vám mohou ještě hodit?

Fotografie: Laserová vodováha Bosch PLL 1P

✔️pravítko: některé vodováhy mají vyznačenou stupnici, díky které je lze používat i jako klasický metr

✔️magnety: udrží vodováhu na kovových materiálech a vy můžete využit ruce i k jiné práci

✔️podsvícení: ideální k lepší čitelnosti při zhoršených podmínkách viditelnosti

✔️laser: skvělá kombinace klasické vodováhy a laserového nivelačního zařízení

Jako poslední na paškál si vezme Doktor Kladivo stavební lasery. Rotační nebo křížový? V případě, že pracujete spíše v interiéru vystačíte si laserem křížovým, který zastoupí roli vodováhy a metru. Rotační lasery spíše oceníte v exteriéru, jelikož je přesnější a má větší dosah. Pokud vám chybí parťák k ruce pomocnou silou vám může být laserový dálkoměr, jenž přesně měří délky. Navíc některé verze si dokážou poradit s lehčími matematický operacemi. Například s výpočtem objemu či plochy. Jaké parametry jsou při výběru důležité?

Fotografie: Křížový laser AdvancedLevel 360 Set značky Bosch

✔️přesnost: stejně jako u ostatních druhů měřicí techniky, vždy záleží na co budete laser používat a jak často.

✔️napájení a výdrž: některé lasery si vystačí jen s tužkovými bateriemi. Tyto lasery mají ve většině případů však kratší dosah, tudíž jsou vhodnější pro hobby kutily. Výkonější lasery jsou poháněny akumulátory, které také zajišťují delší pracovní dobu laseru.

✔️odolnost: odolnost by měla být uvedena v technických parametrech výrobku. Jedná se o třídu ochrany proti prachu a vodě. Třídu ochrany naleznete u přístroje pod zkratkou IP.

✔️funkce samonivelace: schopnost laseru ukazovat rovinu i za situace, že není postaven na rovnou plochu. Opět výrobce by měl uvádět v parametrech s jakým sklonem je laser se schopný vypořádat.

✔️dosah: určuje do jaké vzdálenosti budete moci měřit. Proto vybírejte laser či měřic s ohledem na pracoviště. Tuto hodnotu opět najdete v technických parametrech měřiče.

Fotografie: Kombinovaný laser GCL2-15 + RM1 box značky Bosch

Označkuj si svoje území! Kdo někdy pracoval s měřicí technikou dá určitě Doktoru Kladivu za pravdu, že bez tužky či značkovače to občas nejde. Ať už se jedná o klasickou tesařskou tužku či její modifikovanou variantu ve formě značkovače. Tužka to je základ. Je jemná a zanechává po sobě minimálně stopy. Občas je však potřeba označit materiál, na který je klasická tužka tzv. krátká. Může se jednat o různé druhy kovů či plasty. Navíc u značkovačů můžete vybírat i mezi různými barvami a ořezávátko můžete klidně zapomenout doma.

Fotografie: Značkovače INKZALL v různých barvách značky Milwaukee

Potřebujete poradit s výběrem měřicí techniky? Kontaktuje Doktora Kladiva prostřednictvím e-mailu technickedotazy@doktorkladivo.cz a my vám rádi poradíme s výběrem.

Všechny novinky

Související produkty

Produktů v porovnávači 1
Porovnávač