Jak vybrat příslušenství k elektrickým řetězovým pilám Narex

Příprava palivového dříví na zimu už je v plném proudu. Naostřete a promažte řetězy, přichystejte prodlužovací kabely, ochranné pomůcky a pusťte se do práce!

Elektrické řetězové pily od českolipské značky Narex jsou již stálicí na českém trhu, které není nutno představovat. I přesto, že jsou řetězové pily Narex nenáročné na údržbu, pravidelná péče prodlouží jejich životnost. 

Kdo maže, ten řeže. To platí i u elektrických řetězových pil, do kterých je potřeba olej na mazání řetězu a vodicí lišty. Mazání řetězu již má většina elektrických pil automatické, proto stačí pouze nalít olej do příslušné nádržky. Pokud by pila pracovala bez oleje, mohlo by dojít k poškození nejen řetězu a vodicí lišty, ale také motoru. Narex nabízí ekologický a biologicky odbouratelný olej v litrovém balení.

 

 
 
 
 
 

Na životnost, ale také na efektivitu řetězových pil má vliv správný výběr vodicí lišty. Aby vodicí lišta pracovala na nejlepší výkon, je potřeba také zkontrolovat napnutí řetězu, znečištění a správné mazání. Pokud však už je potřeba vodicí lištu vyměnit, nejsou zapotřebí žádné další nástroje, stačí otevřít návod a lištu vyměnit. Při výběru správné vodicí lišty je nutno hlídat některé parametry. Zejména v palcích udávanou rozteč lišty a délku vodicí lišty. Výhodou Narex elektrických řetězových pil je stejná rozteč u všech vodicích lišt, tudíž je nutno hlídat jen správnou délku vodicí lišty, viz tabulka.

 
 
Název Rozteč Délka
GB-EPR 300 3/8" 300 mm
GB-EPR 350 3/8" 350 mm
GB-350 OREGON 3/8" 350 mm
GB-EPR 400 3/8" 400 mm
GB-EPR 450 3/8" 450 mm

 

Doporučeným příslušenstvím k elektrickým řetězovým pilám je také ochranný kryt vodící lišty, který je od Narexu v univerzální velikosti. V případě potřeby je možné krytku zkrátit. Vhodná je zejména pro ochranu vodicí lišty a prstů při přenášení pily.

 

Fotografie: Ochranný kryt lišty Narex

 

Základem každé řetězové pily je samozřejmě pilový řetěz, který by měl být ostrý, správně napnutý a optimálně přimazávaný. Což jsou vše faktory, které mají vliv nejen na životnost řetězu, ale i na efektivitu a životnost samotné pily. Pokud už je však potřeba pilový řetěz vyměnit, opět je zapotřebí při výběru správného řetězu zohlednit některé parametry. Znovu je to rozteč řetězu, dále šířka vodicího článku udávána v milimetrech a počet vodicích článků. U „narexáckých“ řetězových pil je výběr řetězu jednodušší v tom, že je zapotřebí zohlednit jen počet vodicích článků. Zbylé parametry mají pilové řetězy totožné.

 
 
 
 

Název

Rozteč řetězu Počet vodicích článků Šířka vodicího článku
Oregon 91-PX 045 3/8" 45 1,3 mm
Oregon 91-PX 052 3/8" 52 1,3 mm
Oregon 91-PX 057 3/8" 57 1,3 mm
Oregon 91-PX 062 3/8" 62 1,3 mm
Oregon 91-PX 053 3/8" 53 1,3 mm
Oregon 91-PX 058 3/8" 58 1,3 mm
Oregon 91-PX 063 3/8" 63 1,3 mm

 

Při péči o pilové řetězy je nutno myslet zejména na ostrost, která má rozhodující vliv na řezný výkon a účinnost práce. Dobře naostřený řetěz řeže rovně a plynule. Pokud je potřeba řetěz nabrousit, přichází na řadu výběr správného pilníku. Velikost pilníku se odvozuje podle rozteče řetězu a šířce vodicího článku. V případě Narex elektrických řetězových pil je to tedy jasné. Pro všechny typy je vhodný stejný pilník a rukojeť.

Mezi výhody elektrických řetězových pil patři nižší hlučnost, nenáročnost na údržbu a nižší hmotnost. Drobnou nevýhodou je však potřeba připojení ke zdroji elektrického proudu. Rozšířit pracovní pole mohou prodlužovací kabely. Možností je opět více. V nabídce lze najít gumové prodlužovací kabely s navíjecím bubnem, a to v délkách 25 a 50 metrů. Nebo klasický gumový kabel se zásuvkou s ochrannou krytkou. Občas je také třeba zkontrolovat vzduchový filtr, který je potřeba vyměnit v případě roztržení či značného umazání. Na přenášení a bezpečné ukládání řetězové pily je vhodná přepravní taška.

 
 
 

Potřebujete poradit při výběru elektrického či akumulátorového nářadí? Napište nám na mail technickedotazy@doktorkladivo.cz a my vám rádi pomůžeme.

Všechny novinky

Související produkty