Příprava trávníku na zimu

Co na podzim uklidíš, na jaře jako když najdeš. Neodkládejte špinavou práci na rozkvetlé jaro a pusťte se do péče o trávník včas. Pokud překlene zahrada dobu zimního spánku čistá a vyživená, na jaře se při pohledu na lopotící se sousedy, kteří tuhle část přeskočili, budete chválit za prozíravost – při pečlivé přípravě si ušetříte spoustu práce na začátku další sezóny. Jaké základní úkony byste rozhodně neměli podcenit?

 

Akumulátorový fukar na listí Metabo LB 18 LTX BL

Fotografie: Akumulátorový fukar na listí Metabo LB 18 LTX BL elegantně odstraní listí a nečistoty z ploch a cest. Pro shromažďování listí můžete využít skládací koš na zahradní odpad

 

1. ÚKLID LISTÍ

Romantické barvy podzimu vypadají krásně, mnozí jejich půvab ale na území vlastní zahrady neocení. Spadané listí může při nesprávné péči přes zimu způsobit na trávníku fleky a lysiny, dobře nedělá ani nemocným stromům. Listí elegantně uklidíte uzpůsobenými hráběmi, v případě větších ploch můžete využít speciálně navržený zahradní fukar. Netřeba však listí zcela zavrhovat, při uvážlivém zacházení získáme zcela přírodní hnojivo chránící stromy i rostliny, k jehož správnému využití si každý zahrádkář musí doslova prošlapat cestu sám.

 

Fiskars Hrábě na listí Solid™ L, čepel

Fotografie: Lehké hrábě na listí a trávu s čepelí Fiskars Solid s odolnými plastovými prsty promění hrabání listí v zábavu.

 

2. SEKÁNÍ

Za krásným trávníkem stojí důsledná péče. I na podzim je třeba sekat a udržovat porost. Dokud nespadnou teploty k 7 °C a nezastaví se růst, pravidelně trávník po odhrabání listí sekejte a trávu odklízejte. Pod nánosy trávy a listí by vzniklo prostředí náchylné k rozvoji plísně, která by mohla zcela zahubit kořenový systém trávníku.

 

Elektrická sekačka na trávu Bosch UniversalRotak 550

Fotografie: Elektrická sekačka na trávu Bosch UniversalRotak 550 zajistí sečení a sběr v jednom provozním režimu díky funkci Powerdrive.

 

3. PROVZDUŠNĚNÍ

Trávník si před zimním odpočinkem zaslouží i provzdušnit – pomůžeme jeho vyčištění a zamezíme vzniku vtíravých plísní a rozmachu škůdců. Ideální čas pro provzdušení vertikutátorem nastává v říjnu. Vertikutací zlepšíte příjem vzduchu, živin a vláhy a váš trávník bude jako ze škatulky.

 

Provzdušňovač trávníku neboli vertikutátor Bosch UniversalVerticut 1100

Fotografie: Provzdušňovač trávníku neboli vertikutátor Bosch UniversalVerticut 1100 je specialistou na efektivní sečení a odstranění nahromaděné trávníkové plsti.

 

4. MULČOVÁNÍ

Jak už jsme naznačili na začátku, otázka hrabání listí vzbuzuje jistou kontroverzi. Hrabat, či nehrabat? To je to, co si po zvážení kladů i záporů musí každý zahrádkář rozhodnout sám. Další možností je listí zužitkovat jakožto přírodní hnojivo. Pokud se rozhodnete použít spadané listí jako mulč, nepřeskočte předchozí péči a trávu opravdu pečlivě provzdušněte a pohlídejte, že je vyčištěná a zbavená veškerého plevele. Mulč chrání zeminu, navrací jí živiny a podporuje úrodnost a vitálnost půdy. Zní to složitě? Mulčování je kumšt a naučit se tomuto řemeslu vyžaduje spoustu trpělivosti. Pokud si chcete cestu usnadnit, zvolte mulčování trávou a vše vykonejte speciálně uzpůsobenou sekačkou. Pokud použijete mulčovací sekačku, nemusíte myslet na hnojiva, sama tráva se postará o dodání všech potřebných živin. Na lenošné či velmi vytížené pěstitele myslí například výrobce Bosch, který nabízí k sekačkám Rotak i příslušenství v podobě mulčovacího nástavce.

 

Příslušenství pro rotační sekačky na trávu BOSCH Mulčovací nástavec pro UniversalRotak

Fotografie: Mulčovací nástavec pro UniversalRotak Bosch se snadno vloží do sekačky namísto sběrného koše, sekačka je v okamžiku připravena k mulčování.

 

Že je cesta za krásným trávníkem náročná a trnitá? Nezoufejte, pokud trávník na zimní spánek zodpovědně připravíte, na jaře se vám odvděčí a sklidíte plody tvrdé práce. Jak již bylo naznačeno, výrobci zahradní techniky svými vychytávkami a stroji mnohé úkony zjednodušili, a tak se z vyčerpávající práce stává takřka zábavná relaxace.

Pokud váháte a potřebujete poradit s výběrem týmu pečujícího o krásný trávník, ozvěte se Doktoru Kladivovi na e-mail technickedotazy@doktorkladivo.cz. Připravte se na zimu včas a užijte si spolu s vaší zahradou zasloužený odpočinek.

Všechny novinky

Související produkty