1600
338800 Kč
6 kg
41 kg

Vysokotlaké čističe vapky extol

Vysokotlaké čističe Extol (vapky Extol nebo wapky) jsou mnohostrannými pomocníky při údržbě příjezdových cest, čištění trubek, kanalizací a mnohých dalších. Tlakové myčky Extol se vyznačující mobilitou a vysokou čisticí silou, kterou zajišťuje tlak vody. Zvládnou odstranit nečistoty za kratší čas a spotřebují méně vody než při práci s klasickou hadicí. Doktor Kladivo nabízí Extol vysokotlaké čističe bez ohřevu i s ohřevem a bohatý sortiment příslušenství a čisticích prostředků

Vysokotlaký čistič, wapka nebo tlaková myčka. Různé názvy, jeden výrobek.  Jde o kompaktní stroj s čerpadlem, hadicí a vysokotlakou myčkou, který je všestranným pomocníkem a každý by si pro něj měl vyšetřit kus místa v garáži. Jak vybrat wapku?

Vysokotlaký čistič versus zahradní hadice

Mnozí z vás by mohli namítat, že práci vysokotlakého čističe hravě zastane zahradní hadice. Je pravdou, že i hadice do určité míry zvládne odstranit nečistoty, přestože s větší námahou a menší efektivitou než wapka. Pokud se navíc staráte o venkovní prostory pravidelně, investovat do profesionální techniky se vám vyplatí i finančně. Vysokotlaké čističe totiž spotřebují na stejnou práci o 80 % méně vody a vy tak budete šetřit nejen přírodu, ale i vlastní peněženku.

Fotografie: Bosch GHP 5-55 Professional

Jak najít tu pravou?

Už víte, že wapku potřebujete. Odkud ale při výběru začít? Ujasněte si, k čemu všemu budete vysokotlaký čistič využívat. Základní tlaková myčka postačí na čištění kol i auta. Pokud ale víte, že u vás stroj poběží obden a chystáte se s ním na specializovanější práci, investujte rovnou do modelu vyšší třídy.

Čerpadlo: Srdce vysokotlakého čističe

Čerpadlo je srdcem wapky, stará se o zásobení vodou a od jeho formy se odvíjí výkonnost stroje. Obecně platí, že čím vyšší je tlak a průtok čerpadla, tím účinnější a rychlejší bude odvedená práce. Důležitý je materiál, ze kterého je čerpadlo vyrobeno. Levnější varianty mají díly z odolného plastu, hodí se na občasné použití a jejich životnost je nižší. Stroje vyšší třídy zahrnují kvalitnější komponenty z odolných slitin, proto je jejich odolnost značně vyšší.

Tip Doktora Kladiva: Zvyšte životnost vysokotlaké čističe a chraňte ho před částečkami ze znečištěné vody užitím vodního filtru.

Vysokotlaký čistič Kärcher K 2 Full Control

Fotografie: Kärcher K 2 Full Control je bestsellerem mezi vysokotlakými čističi

Tlak a průtok: Základ úspěšného výběru

Hlavními parametry, které u výběru wapek bedlivě sledujte, jsou tlak a průtok. Vyšší tlak znamená kvalitnější čištění. Větší průtok ovlivňuje rychlost čištění.  

Tlak

  • Pod 130 barů – Základní modely hodící se na jednoduché práce okolo domů (mytí kol, auta, dlažby).
  • 130 až 145 barů – Modely střední třídy zvládnout i náročnější práci (čištění střechy, okapů, odpadů).
  • 150 a více barů – Profesionální modely pro náročné uživatele si poradí s čištěním větších ploch a jsou navrženy pro každodenní užití.

Vyšší tlak ale neznamená vždy užitek. Je třeba myslet na to, že k některým materiálům je třeba přistupovat opatrně, jinak hrozí jejich poničení.

Průtok

Hranice mezi hobby a profesionálními vysokotlakými čističi se nachází okolo průtoku 400 l/hod. Stroje s vyšším průtokem jsou vhodné i k mytí velkých ploch nad 100 m², poradí si se zámkovou dlažbou i fasádou

S ohřevem, nebo bez

V základě dělíme tlakové myčka na modely s ohřevem a bez ohřevu vody. Užití teplé vody při práci vede k vyšší efektivitě čištění. Funkci ohřevu naleznete u profesionálních modelů vysokotlakých čističů. Některé modely ale můžete zapojit na zdroj teplé vody až do teploty 50 °C a zefektivnit tak jejich účinek.

Fotografie: Kärcher K 2 Compact přináší mobilitu za bezva cenu

Mytí se saponátem

Saponáty zintenzivní účinek čištění, využijete je například při mytí auta, motocyklu či mastných ploch. Umístěný nádoby určené k naplnění saponátem se liší podle typu stroje, u levnějších strojů je nádobka se saponátem samostatná a s myčkou ji propojíte skrze hadičku, stroje vyšší třídy mají nádobu integrovanou.

Dbejte na to, abyste užili pouze speciální čističe pro vysokotlaké myčky. Saponáty nezničí materiály čerpadel a jejich užitím zaručíte, že váš stroj bude věrně a dlouho sloužit.

Příslušenství

Příslušenství posouvá možnosti vašeho stroje kupředu. Každá značka má jinak propracovaný systém příslušenství, ujistěte se předem, zda je v nabídce dostatečné množství rozšíření pro budoucí práci. Vysokotlaké čističe lze doplnit o nástavce a trysky, hadice a spojky i další specializované příslušenství a čisticí prostředky, které zkvalitní proces čištění.