Jak skloubit moderní technologie s ekologií na zahradě

Patříte mezi milovníky zahradničení? Ať už pečujete o menší travnatou plochu, květinovou zahradu, zeleninovou zahradu či máte dostatečný prostor pro všechny typy zahrad, Doktor Kladivo vám mile rád poradí, jak skloubit ekologický přístup k zahradničení s nejnovějším zahradním nářadím.

Fotografie: Gardena ClickUp! pítko pro ptáky

Sběr dešťové vody

Proč sbírat dešťovou vodu? Využíváním dešťové vody k zavlažování ušetříte poměrně značnou sumu, a navíc je to ekologické. Dešťovou vodu můžete sbírat do sudů umístěných pod okapy nebo do retenční nádrže. Pokud vlastníte větší zahradu či právě stavíte svůj vysněný domov, můžete využít dotačního programu Dešťovka v rámci programu Nová zelená úsporám, díky němuž můžete pří splnění podmínek získat zpět 50 % nákladů.

Pro zavlažování zahrady je dešťová voda dokonce vhodnější než voda kohoutková. Měkká dešťová voda neobsahuje totiž takové množství soli a minerálů, čímž nedochází k zasolování půdy. Na kvalitu dešťové vody má vliv i materiál vaší střešní krytiny. Pozor byste si měli dávat zejména pokud máte střechu plechovou, u které může docházet k uvolňování nátěru. Voda sesbíraná z asfaltové či eternitové střechy by se na zalévání zahrady používat neměla, jelikož by mohla obsahovat karcinogenní látky. Asfaltová krytina navíc může způsobovat tmavší zabarvení vody. Sesbíraná dešťová voda v nádrži obsahuje ještě daleko více nečistot sesbíraných cestou do sudu či nádrže. Zejména prach, pyl, ptačí trus, zbytky hmyzu, ale i chemické znečištění lidského původu.

Jak tedy udržovat kvalitu sesbírané dešťové vody? Vodu můžete udržovat pravidelnou cirkulací přes biofiltr, popřípadě si pořídit sud s víkem, který chrání vodu před přímým sluncem, zabraňuje rozmnožení komárů a vniknutí dalších nečistot. Myslete však na zvířectvo. Zejména ptáci se rádi ze sudu osvěží v horkých letních dnech vodou. Pokud tedy sud přikryjete víkem a nejste šťastným majitelem jezírka, pořiďte jim alespoň pítko pro ptáky.

Jak zavlažovat správně zahradu?

Sudy či nádrže na dešťovou vodu máte naplněné po okraj a teď přichází na řadu samotné zavlažování. Jakými způsoby tedy vodu z nádrže získat?

1. Majitelům menších zahrad bude stačit klasická plastová či kovová konev. Návod nejspíš netřeba. Stačí vodu nabrat a zalévat.

2. Pomocí ponorného či povrchového čerpadla. Vybírat můžete dle svých potřeb a preferencí. Ponorné a sudové čerpadlo vložíte do sudu a pomocí připojené hadice a postřikovače můžete zavlažovat. Naproti tomu povrchové čerpadlo musí být umístěno mimo nádrž. Čerpadlo můžete mít připojeno k elektrické síti či si vybrat akumulátorové. U Doktora Kladiva seženete oba typy sudových čerpadel. Mezi nejznámější a zároveň i nejpopulárnější značky zahradní techniky na českém trhu patří jednoznačně Kärcher a Gardena. Ale kvalitní zahradní techniku nabízejí už i známé nářaďové značky. Například německý výrobce Metabo jde s dobou a do své produktové nabídky letos zařadil multifunkční akumulátorové čerpadlo TPF 18 LTX 2200, které je kombinací sudového a ponorného čerpadla.

Fotografie: Akumulátorové čerpadlo Metabo TPF 18 LTX 2200
 

Tipy na správné zavlažování

1. Zavlažujte méně často

Je lepší zalévat méně často, ale zato důkladně. Důkladně znamená, že se voda dostane až ke kořenům. Vodu distribuujte po celé ploše. Nikoliv pouze na jednom místě. Rostliny kropte vždy i okolo.

2. Listy by měly zůstat suché.

Mokré listy snadno spálí slunce a jsou náchylnější k chorobám.

3. Zavlažujte ráno či večer

Zabráníte tak popálení listů a zem je chladnější tudíž nedochází tak velkému vypařování vody.

Tipy pro fajnšmerky

Pokud patříte mezi zahrádkáře, kteří neradi dělají věci na půl a mají smysl pro detail. Mrkněte na tipy od Doktora Kladiva na libůstky, které musíte mít.

1. Čidlo půdní vlhkosti Gardena

Automaticky zajistí zavlažování vaši zahrady podle potřeby a šetří vodu měřením aktuální vlhkosti půdy a přenosem naměřených dat do vašeho zavlažovacího počítače. Pokud je půda stále dostatečné vlhká, přeskočí nadcházející zavlažovací cyklus. Čidlo je kompatibilní s téměř všemi zavlažovacími počítači značky Gardena. Čidlo je poháněno dvěma bateriemi AA 1,5 V, které nejsou součástí dodávky. Nespornou výhodou čidla půdní vlhkosti je jeho flexibilita. Využijete ho při zavlažování trávníků, aniž by to narušilo proces sekání robotickou sekačkou, ale i při zavlažování záhonů či květináčů. A to díky svým kompaktním rozměrům a bateriovému pohonu. Milovníci moderních technologií zajisté ocení možnost připojení k aplikaci Gardena Bluetooth, v níž si můžete zobrazit nastavení. Pokud nepatříte mezi vlastníky chytrého telefonu, naměřenou půdní vlhkost můžete vidět na displeji ve formě kapek vody.


Fotografie: Čidlo půdní vlhkosti Gardena
 

2. Sada na zavlažování o dovolené Gardena

Tuto sadu nejspíše ocení zejména pěstitelé pokojových rostlin. Chystáte se na dovolenou, ale bojíte se o své pokojovky? Už nemusíte přemlouvat své kamarády či blízké, aby vám v době vaší nepřítomnosti zalévaly květiny. Stačí si pořídit sadu na zavlažování od Gardeny a máte po starostech. Zavlažovací systém vyžaduje zdroj elektrické energie, ale nevyžaduje přípojku k vodovodu. Díky kapacím rozdělovačům se třemi různými hodnotami dodávky vody lze současně zavlažovat až 36 různých pokojových rostlin. Nemusíte nic dokupovat, stačí vybalit z krabice a zavlažovat. Zásobník o objemu 10,5 l je vyroben z 80 % recyklovaného materiálu. Zásobník můžete dokonce připojit k zavlažovacímu čerpadlu. Instalace probíhá v několika krocích a nevyžaduje programování.

Fotografie: Sada na zavlažování o dovolené Gardena
 

3. Solární zavlažovací sada AquaBloom se zásobníkem Gardena

Ne všichni máme to štěstí býti majiteli velké květinové zahrady či skalky. Doktor Kladivo má tip i pro pěstitele balkonových rostlin či rostlin na nezastíněné terase. Solární zavlažovací sada od Gardeny Vám usnadní každodenní lopotu v podobě zalévání rostlin. Je pravdou, že celý tým Doktora Kladiva je přesvědčen, že péče o rostliny není lopota, ale relaxace. I přesto se může stát, že budete potřebovat odjet na dovolenou či služební cestu a o vaše opečovávané květiny se nebude mít, kdo postarat. Solární zavlažovací sada nepotřebuje připojení k elektrické síti, jelikož se jedná o kombinaci solárního panelu a dobíjecích baterií. Vybrat si můžete 14 přednastavených programů zavlažování a dopřát tak až 20 rostlinám optimální množství vody, a to vše bez přípojky vody. Integrované čerpadlo a zásobník vody vše obstará. Odhadem by vaše rostliny by bez vás měly zvládnout přežít až 12 dnů, kapacitu však můžete rozšířit připojením dalších zásobníků. Ideální skloubení udržitelnosti a moderních technologií.

Fotografie: Solární zavlažovací sada AquaBloom se zásobníkem Gardena
 


Potřebujete poradit při výběru zahradní techniky? Kontaktuje Doktora Kladiva prostřednictvím e-mailu technickedotazy@doktorkladivo.cz a my vám rádi poradíme s výběrem.

 

 

Všechny novinky

Související produkty