1300
27900 Kč
1 kg
3 kg

Rázové utahováky

Elektrické rázové utahováky využijete, když je třeba efektivně uvolnit, nebo naopak dotáhnout šroubový spoj. Na rozdíl od klasického šroubováku či utahovacího klíče je práce s utahováky rychlá a efektivní. AKU rázové utahováky si oblíbíte díky nezávislosti na kabelu. Pneumatické utahováky zase pro nízkou hmotnost a dobrý výkon. Doporučujeme je jako pomocníky při výměně kola, na stavbě i při montáži konstrukcí. Nabízíme škálu specializovaného příslušenství pro rázové utahováky. Zastupujeme i oblíbené značky elektrických utahováků Bosch, Bow, Dewalt, Makita, MetaboMilwaukee, Narex, Extol a další.

Jak vybrat rázový utahovák?

Rázový utahovák je nástroj, kde na rozdíl od např. příklepových vrtaček dochází k rázům ve směru rotace. Vibrace se nepřenáší do těla nářadí, proto je zpětný ráz pouze minimální. Přesto je správná ergonomie utahováku velmi důležitá.

Utahovák by měl být správně vyvážený a dobře padnout do ruky. Klouzání při rázech předchází pogumovaná rukojeť. Pohodlí při užívání zajistí logicky seskupené ovladače, které jsou zároveň na dosah vašeho prstu. S nižší váhou se vám bude snadno manipulovat, ale toto pohodlí by nemělo být na úkor kvality materiálu.

Pro provoz elektrického rázového utahováku je nezbytné zapojení do elektrické sítě. Toto řešení je obvykle nejlevnější, ale s nižším pohodlím při vaší práci. Přívodní kabel nemusí dosáhnout všude a může se vám při práci motat pod ruce. Zpravidla nabízí takové rázové utahováky nejvyšší výkon a robustnšjší provedení.

Na běžné práce ve vaší domácí dílně nebo na menší stavbě vám budou stačit hodnoty výkonu rázového utahováku do 0,37 kW. U výkonu ale klasicky platí, že čím větší výkon utahováku, tím je to lepší.

Prakticky nejdůležitější hodnota u rázového utahováku je točivý moment. Udává, jakou silou bude působit na utahovaný šroub. Udává se v newtonmetrech. Opět platí, že čím větší hodnota momentu, tím lepší. Na trhu jsou modely s méně než 200 Nm, ty však mají spíše hobby určení. Pro nějakou výkonovou rezervu volte minimálně 250 Nm. Hodnoty momentu nad 600 Nm jsou vyhrazené pro poloprofesionální nářadí. Setkat se ale můžete i s přístroji s 1 200 Nm a více.

Počet otáček se pohybuje nejčastěji mezi 2 000–3 000 ot/min. Číslo je sice důležité, přesto např. již zmíněný točivý moment je pro rázový utahovák zásadnější.

Když vybíráte rázový utahovák, bude vás zajímat i počet rázů - příklepů. Ty pomáhají při povolování spoje šroubu.  Jejich hodnota se pohybuje v jednotkách tisíc rázů za minutu.

U jednotlivých modelů rázových utahováků můžete najít rozmezí průměrů šroubů, s nimiž utahovák může pracovat. Neměli byste používat jiné než doporučené průměry šroubů.

Zastupujeme i oblíbené značky elektrických utahováků Bosch, Bow, Dewalt, Makita, Metabo, Milwaukee, Narex, Extol a další.

Proč koupit rázový utahovák u nás?

  • ✔ Jsme autorizovaný prodejce utahováků s garancí kvality a původu zboží.
  • ✔ Nářadí, technika a materiály nás baví. Jsme profesionálové v každém ohledu.
  • ✔ Poskytujeme našim zákazníkům profesionální technickou podporu a poradenství.
  • ✔ Přinášíme možnost využít prodloužené záruky přímo u dodavatele.
  • ✔ Máme dlouhodobě vynikající hodnocení od zákazníků v Heurece i Zbozi.cz.

➡️ Potřebujete poradit při výběru rázových utahováků?

Kontaktujte nás na e-mailu info@doktorkladivo.cz nebo na telefonu (+420) 910127562 (zpoplatněno dle běžných cen vašeho tarifu).