1500
26800 Kč
1 kg
3 kg

Rázové utahováky Bosch

Elektrické rázové utahováky Bosch využijete, když je třeba efektivně uvolnit, nebo naopak dotáhnout šroubový spoj. Na rozdíl od klasického šroubováku či utahovacího klíče je práce s utahováky Bosch rychlá a efektivní. AKU rázové utahováky Bosch si oblíbíte díky nezávislosti na kabelu. Pneumatické utahováky zase pro nízkou hmotnost a dobrý výkon. Doporučujeme je jako pomocníky při výměně kola, na stavbě i při montáži konstrukcí. Nabízíme škálu specializovaného Bosch příslušenství pro rázové utahováky. Zastupujeme i oblíbené značky elektrických utahováků Bosch, Bow, Dewalt, Makita, MetaboMilwaukee, Narex, Extol a další.

Jak vybrat rázový utahovák?

Rázový utahovák je nástroj, kde na rozdíl od např. příklepových vrtaček dochází k rázům ve směru rotace. Vibrace se nepřenáší do těla nářadí, proto je zpětný ráz pouze minimální. Přesto je správná ergonomie utahováku velmi důležitá.

Utahovák by měl být správně vyvážený a dobře padnout do ruky. Klouzání při rázech předchází pogumovaná rukojeť. Pohodlí při užívání zajistí logicky seskupené ovladače, které jsou zároveň na dosah vašeho prstu. S nižší váhou se vám bude snadno manipulovat, ale toto pohodlí by nemělo být na úkor kvality materiálu.

Pro provoz elektrického utahováku je nezbytné zapojení do elektrické sítě. Toto řešení je obvykle nejlevnější, ale s nižším pohodlím při vaší práci. Přívodní kabel nemusí dosáhnout všude a může se vám při práci motat pod ruce. Zpravidla nabízí takové rázové utahováky nejvyšší výkon a robustnšjší provedení.

Na běžné práce ve vaší domácí dílně nebo na menší stavbě vám budou stačit hodnoty výkonu rázového utahováku do 0,37 kW. U výkonu ale klasicky platí, že čím větší výkon utahováku, tím je to lepší.

Prakticky nejdůležitější hodnota u rázového utahováku je točivý moment. Udává, jakou silou bude působit na utahovaný šroub. Udává se v newtonmetrech. Opět platí, že čím větší hodnota momentu, tím lepší. Na trhu jsou modely s méně než 200 Nm, ty však mají spíše hobby určení. Pro nějakou výkonovou rezervu volte minimálně 250 Nm. Hodnoty momentu nad 600 Nm jsou vyhrazené pro poloprofesionální nářadí. Setkat se ale můžete i s přístroji s 1 200 Nm a více.

Počet otáček se pohybuje nejčastěji mezi 2 000–3 000 ot/min. Číslo je sice důležité, přesto např. již zmíněný točivý moment je pro rázový utahovák zásadnější.

Když vybíráte rázový utahovák, bude vás zajímat i počet rázů - příklepů. Ty pomáhají při povolování spoje šroubu.  Jejich hodnota se pohybuje v jednotkách tisíc rázů za minutu.

U jednotlivých modelů rázových utahováků můžete najít rozmezí průměrů šroubů, s nimiž utahovák může pracovat. Neměli byste používat jiné než doporučené průměry šroubů.

 

 • BOSCH GDS 30

  • Doprava zdarma
  BOSCH GDS 30

  Rázový utahovák GDS 30, Silák na velké šrouby, Pro těžké šroubové spoje u nákladních aut, stavebních strojů, při výrobě užitkových vozidel, v těžkém průmyslu a v petrochemii, Přídavná rukojeť s…

   26 778 Kč
 • BOSCH GDS 24

  • Doprava zdarma
  BOSCH GDS 24

  Rázový utahovák GDS 24, Výkonné nářadí pro strojírenství, Pro montáž kol u nákladních aut, na šroubové spoje u ocelových konstrukcí a stavbu strojů, jakož i pro montáž kotlů a potrubí, Přídavná…

   12 479 Kč
 • BOSCH GDX 180-LI

  BOSCH GDX 180-LI

  Akumulátorový rázový utahovák GDX 180-LI, Jediný rázový utahovák na trhu s dvojitým držákem bitů: utahování, šroubování a vrtání s jediným nářadím!, Utahování, šroubování a vrtání s jediným nářadím:…

   6 579 Kč
 • BOSCH PDR 18 LI

  BOSCH PDR 18 LI

  Akumulátorový rázový utahovák (bez akumulátoru a nabíječky) PDR 18 LI. Maximální krouticí moment a velká intenzita příklepu. Vysoký výkon: Vysoký krouticí moment a velká intenzita příklepu zajišťují…

   2 069 Kč
 • BOSCH 06019B130A

  • Doprava zdarma
  BOSCH 06019B130A

  Akumulátorové rázové utahováky GDS 18 V-LI HT, Nejsilnější 18V akumulátorový rázový utahovák, Vysoký krouticí moment (650 Nm) pro náročné šroubování do kovu (M 12 – M 20) a betonu, Extrémně robustní…

   14 489 Kč