Jak vybrat brusku

Lidově ruční brusky nazýváme flexa, karbina, karboflexka či rozbrušovačka. Mnohostranně využitelné brusky zastanou dělení, zkracování i broušení.

Co je úhlová bruska?

Úhlové brusky jsou efektivními nástroji pro dělení kovů a broušení různých materiálů. Výkonnější brusky zvládnou vyšší zatížení bez přehřívání.

Výběrem kotouče (řezný, brusný) u úhlových brusek stanovíte možnosti využití – hodí se k řezání materiálu i k hrubému broušení, často je využíváme při dělení obkladů. V nabídce se obvykle vyskytují 4 průměry kotoučů (115 mm, 125 mm, 150 mm, 230 mm). Obecně platí, že čím větší průměr kotouče bruska má, tím vyšší je příkon a hmotnost, volbou většího průměru kotouče dosáhneme i vyšší hloubky řezu. Hmotnost jednotlivých modelů se však značně liší, proto doporučujeme při výběru brusky pečlivě zvážit, k čemu ji budete využívat.

úhlová bruska

Co je vibrační bruska?

Vibrační brusky využijete především při práci se dřevem. Docílíte s nimi nejen precizního broušení, ale lehce odstraníte staré nátěry. Jejich předností je klidný chod a integrované odsávání zaručující preciznost výsledků. Při výběru se setkáte s dvěma druhy vibračních brusek, jež se dělí dle jejich tvaru. Obdélníkové brusky najdou uplatnění při broušení velkých, rovných ploch, mají totiž vyšší výkon. Naopak s nižším výkonem se setkáme u menších delta brusek, proto se hodí k broušení menších ploch, rohů a hran.

 

Co je excentrická bruska?

excentrickými bruskami se nejčastěji setkáte při finální úpravě povrchu (dřeva, kovu i plastu). Jejich hlavní předností je, že nezanechávají stopy po broušení. Využijete je při začišťování po hrubším broušení, broušení vypouklých povrchů, odstraňování rzi z karoserie apod. Při broušení s jemnými papíry (zrnitost 100-400) doporučujeme excentrické brusky s příkonem motoru 250 až 550 W, k dosáhnutí dobrých výsledků s hrubšími papír (zrnitost 100 a méně) zvolte raději typ s příkonem 500 až 750 W.

 

Co je pásová bruska?

Pásové brusky jsou určeny k hrubému broušení různých materiálů (dřevo, kovy, plasty). Místo brusných papírů jsou využívaný tzv. brusné pásy, které jsou taktéž označovány číslem zrnitosti (nejhrubší – 20, nejjemnější – 400). 

Základní typy brusek

Úhlové Vibrační Excentrické Pásové
flexy neboli rozbrušovačky; k hrubému broušení nebo řezání materiálu; dřevo, beton, zdivo, plast, kovy broušení dřeva; odstranění starých nátěrů a barev; obdélníkové a delta vibrační brusky finální úprava povrchu hrubé broušení dřeva, plastů a kovů

 

 

Kotouče do úhlových brusek
Brusné Řezné Diamantové Univerzální
opracovávání ploch z kovových a nerezových materiálů, srážení hran, obrušování svárů apod. dělení obrobků u kamene, litiny, oceli, hliníku i plastů řezání a broušení velmi tvrdých materiálů – beton, mramor, kámen apod. potřeba častého střídání techniky řezání a broušení – bez složité výměny
Lamelové Drátěné
jemné broušení, dokončovací práce hrubé obrušování, očištění ploch