Jak vybrat vapku? Rady při hledání vysokotlakého čističe

Více času na zahradě s sebou nese i větší nároky na dobu strávenou nad údržbou zahradního nábytku, příjezdových cest a automobilů. Pučící jaro znamená nejen sluníčko, ale často i bahníčko, a tak se výlet na kolech může notně prodloužit o chvíle strávené nad následným odstraňováním špíny. Jak se jednoduše postavit výzvám a nečistotám venku?

Odpověď je jednoduchá: Vysokotlaký čistič, wapka nebo tlaková myčka. Různé názvy, jeden výrobek.  Jde o kompaktní stroj s čerpadlem, hadicí a vysokotlakou myčkou, který je všestranným pomocníkem a každý by si pro něj měl vyšetřit kus místa v garáži. Jak  vybrat wapku a která bude tou pravou právě pro vás?

 

Vysokotlaký čistič Bosch Universal Aquatak

Fotografie: Bosch Universal Aquatak 135

 

Vysokotlaký čistič versus zahradní hadice

Mnozí z vás by mohli namítat, že práci vysokotlakého čističe hravě zastane zahradní hadice. Je pravdou, že i hadice do určité míry zvládne odstranit nečistoty, ale s větší námahou a menší efektivitou než wapka. Pokud se navíc staráte o venkovní prostory pravidelně, investovat do profesionální techniky se vám vyplatí i finančně. Vysokotlaké čističe totiž spotřebují na stejnou práci o 80 % méně vody a vy tak budete šetřit nejen přírodu, ale i vlastní peněženku.

 

Jak najít tu pravou?

Už víte, že wapku potřebujete. Odkud ale při výběru začít? Ujasněte si, k čemu všemu budete vysokotlaký čistič využívat. Základní model postačí na čištění kol i auta. Pokud víte, že u vás stroj poběží obden a chystáte se s ním na specializovanější práci, investujte rovnou do modelu vyšší třídy. „Hned na začátku zjistěte, jak dále budete moci možnosti vysokotlakého čističe rozšiřovat. Levné modely často nelze později doplnit o příslušenství, a tak ani o další funkce,“ radí Ester Tomášková, produktová specialistka oddělení úklidové techniky ze společnosti Oscom trading.

 

Fotografie: Kärcher K 2 Power Control je bestsellerem mezi vysokotlakými čističi

 

Čerpadlo: Srdce vysokotlakého čističe

Čerpadlo je srdcem wapky, stará se o zásobení vodou a od jeho formy se odvíjí výkonnost stroje. Obecně platí, že čím vyšší je tlak a průtok čerpadla, tím účinnější a rychlejší bude odvedená práce. Důležitý je materiál, ze kterého je čerpadlo vyrobeno. Levnější varianty mají díly z plastu, hodí se na občasné použití a jejich životnost je nižší. Stroje vyšší třídy zahrnují komponenty z kvalitních slitin, proto je jejich odolnost vyšší.

 

Tip Doktora Kladiva!

Zvyšte životnost vysokotlaké čističe a chraňte ho před částečkami ze znečištěné vody užitím vodního filtru.

 

Vodní filtr Kärcher

 

Tlak a průtok: Základ úspěšného výběru

Hlavními parametry, které u výběru wapek bedlivě sledujte, jsou tlak a průtok. Vyšší tlak znamená kvalitnější čištění. Větší průtok ovlivňuje rychlost čištění.

 

Tlak

  • Pod 130 barů – Základní modely hodící se na jednoduché práce okolo domu (mytí kol, auta, dlažby).
  • 130 až 150 barů – Modely střední třídy zvládnou i náročnější práci (čištění střechy, okapů, odpadů).
  • 150 a více barů – Profesionální modely pro náročné uživatele si poradí s čištěním vetších ploch a jsou navrženy pro každodenní užití.

 

Ne vždy znamená vyšší tlak větší užitek. K některým materiálům je třeba přistupovat opatrně, jinak hrozí jejich poničení. „Tlak vody dokáže smýt lak z plotu i z motorky. Častou chybou uživatele je, že si plně neuvědomí sílu proudu vody. Začněte na minimu a postupně přidávejte. Při výběru dbejte na to, aby měl přístroj regulaci tlaku,“ doporučuje Ester Tomášková.

 

Průtok

Hranice mezi hobby a profesionálními vysokotlakými čističi se nachází okolo průtoku 400 l/hod. Stroje s vyšším průtokem jsou vhodné k mytí velkých ploch nad 100m², poradí si se zámkovou dlažbou i fasádou. Pokud vybíráte stroj na rozlehlé plochy, určitě investujte do modelu vyšší třídy. „Pokud byste na čištění velkých ploch užili slabou myčku, úzkým paprskem vody byste čistili prostor tak dlouho, až by se stroj přetížil,“ podotýká Ester Tomášková.

 

 

Fotografie: Kärcher K 2 Compact přináší mobilitu za bezva cenu; Kärcher K 5 Power Control tvoří zlatou střední cestu , skvělý poměr ceny a výkonu; Kärcher HDS 5/11 UX uspokojí i náročné uživatele

 

 

S ohřevem, nebo bez

Vysokotlaké čističe dělíme na modely s ohřevem a bez ohřevu vody. Užití teplé vody při práci vede k vyšší efektivitě čištění. Funkci ohřevu naleznete u profesionálních modelů vysokotlakých čističů. Některé hobby modely ale můžete zapojit na zdroj teplé vody až do teploty 50 °C a znásobit tak jejich účinek.

 

 

Mytí se saponátem

Saponáty zintenzivní čištění, využijete je například při mytí auta, motocyklu či mastných ploch. Umístění nádoby určené k naplnění saponátem se liší podle typu stroje, u levnějších strojů je nádobka se saponátem samostatná a s myčkou ji propojíte skrze hadičku, stroje vyšší třídy mají nádobu integrovanou.

Dbejte na to, abyste užili pouze speciální čističe pro vysokotlaké myčky. Saponáty nezničí materiály čerpadel a jejich užitím zaručíte, že váš stroj bude věrně a dlouho sloužit.

 

 

Bosch Easy Aquatak 120 Vysokotlaký čistič

Fotografie: Bosch Easy Aquatak 120

 

 

Příslušenství 

Příslušenství posouvá možnosti vašeho stroje kupředu. Každá značka má jinak propracovaný systém příslušenství, ujistěte se předem, zda je v nabídce dostatečné množství rozšíření. Vysokotlaké čističe lze doplnit o nástavce a trysky, hadice a spojky i další specializované příslušenství a čisticí prostředky, které zkvalitní proces čištění.

 

 

 

Příslušenství pro vysokotlaké čističe

Fotografie: Kärcher univerzální čistič; Bosch pistole Professional; Kärcher adaptér pro připojení na zahradní hadici

 

 

Ještě váháte?

Tak se rozhoupejte. Doktor Kladivo dává čestné kutilské na to, že vysokotlaký čistič je investicí, které nebudete litovat.

 

Všechny novinky