Kde pomůže úhlová bruska?

Úhlová bruska aneb flexa, karbina či rozbrušovačka. Jeden stroj, který zastane škálu různorodých prací v dílně. Na co si dát pozor při výběru a do jakých prací se s úhlovou bruskou pustit?

 

Fotografie: Akumulátorová úhlová bruska Bosch GWX 18V-10 C Professional

 

Akumulátorová vs. elektrická úhlová bruska

Na začátku si ujasněte, kde všude chcete brusku využívat. Pokud víte, že často pracujete na místech mimo dosahu elektrického proudu, zvažte nákup AKU verze úhlové brusky. I když vás může zarazit vyšší pořizovací cena, akumulátor následně využijete napříč stejnou řadou AKU strojů – koupíte jeden a pasuje i u ostatního nářadí. Při výběru dbejte na příkon, vyšší příkon zajistí rychlejší a plynulejší řezání.

 

Univerzální pomocník

Úhlové brusky jsou často přezdívány jako všeuměl nebo univerzální pomocník. S jedním strojem totiž zastanete dělení kovů i broušení různých materiálů. Pusťte se do řezání dlaždic, betonových kusů i hrubého broušení. Výběrem vhodného kotouče proměníte dovednosti úhlové brusky a přizpůsobíte ji vašim požadavkům.

 

 

Fotografie: Akumulátorová úhlová bruska s X-LOCK Bosch GWX 18V-10 PC

 

Řezání úhlovou bruskou

Při výběru řezných kotoučů dbejte na materiál, se kterým budete pracovat. Existují řezné kotouče určené pro řezání oceli, kamene, litiny, kovu i kombinované.

 

Hrubování úhlovou bruskou

Pro záruku dobrého výsledku je i při výběru hrubovací/obrusovacího kotouče důležité vybrat typ s přesným zaměřením na materiál. Výrobce Bosch přináší hrubovací kotouče uzpůsobené na ocel i kov.

 

Úprava povrchu úhlovou bruskou

Úhlová bruska bude pravděpodobně jedním z nejvytíženějších strojů vaší dílny. Jednou z předních dovedností je úprava povrchu. Pustit se můžete do hrubého i jemného broušení, obrábění svárů, odstraňování rzi a otřepů. I zde je nabídka rozmanitá: fíbrové, lamelové a rounové brusné kotouče pro úhlové brusky.

 

Fotografie: Akumulátorová úhlová bruska Bosch GWX 18V-10 SC Professional

 

Diamantové kotouče

Velmi tvrdé a odolné materiály jsou výzvou i pro zkušené řemeslníky. Před vlastní zkušeností ale stojí právě volba vhodného spotřebního materiálu. Ať už budete dělit dlaždičky, beton či kámen,  čelte tvrdým materiálům pouze se speciálně navrženým diamantovým kotoučem.

 

Geniální systém X-LOCK

Zaujali vás úhlové brusky, ale jste nesví z nutnosti časté výměny kotoučů? Výrobce Bosch přichází jako první na světe s geniálním výměnným systémem pro úhlové bruskyX-LOCK je nový dvoudílný systém pro výměnu příslušenství k úhlovým bruskám jediným cvaknutím. Rozhraní hlavy brusky a příslušenství ve tvaru X umožňuje snadné a bezpracné uchycení. Vyniká extrémně snadnou výměnou, která eliminuje riziko ztráty matice a nevyžaduje klíč pro výměnu kotouče – příslušenství vyměníte až 5x rychleji ve srovnání s běžným systémem.

Obsahuje komplexní řadu příslušenství pro všechny druhy prací s úhlovou bruskou. Navíc nikdy nenamontujete kotouče špatně. Při zatáhnutí za páčku se aktivuje uvolňovací mechanismus, upínací čelisti se otevřou a kotouč lze vyjmout. Při zacvaknutí kotouče se upínací čelisti naopak bezpečně semknou. 

 

Fotografie: Geniální výměnný systém BOSCH X-LOCK

 

Potřebujete poradit při výběru úhlové brusky? Kontaktujte Doktora Kladiva na e-mail technickedotazy@doktorkladivo.cz.

 

Všechny novinky

Související produkty